Vzpomínkový koncert věnovaný památce Pavla Kohna

V Národním pedagogickém muzeu a knihovně se vzpomínalo na Pavla Kohna

Ve čtvrtek 30. srpna 2018 se v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v Praze konal vzpomínkový koncert věnovaný památce loni zesnulého spisovatele a publicisty Pavla Kohna (14. 10. 1929 - 18. 6. 2017). Na uspořádání veřejného setkání rodiny a četných přátel Pavla Kohna, jednoho z bývalých „zámeckých dětí P. Pittra“, se vedle NPMK podílel také Nadační fond P. Pittra a O. Fierzové a rodina P. Kohna.

Zazněly vzpomínky manželky Rut Kohnové, ředitelky NPMK PhDr. Markéty Pánkové a Marie Valtrové. Celý koncert proběhl v režii potomků Pavla Kohna. Jeho syn David, hudebník, zahrál na klavír, dcera Ráchel a vnučky zazpívaly Pavlovy oblíbené písně. Básně Pavla Kohna ze sbírky Kolikrát přešel mrak zarecitoval herec Pavel Soukup. Přítomní zhlédli také filmový medailon o Pavlu Kohnovi.

Pavel Kohn se narodil v židovské rodině v Praze a jako jediný z celé rodiny přežil holocaust. Po osvobození se stal účastníkem „akce zámky“, kterou uskutečnil P. Pitter na pomoc dětem vracejícím se z koncentračních táborů. Po studiích pracoval P. Kohn jako dramaturg, publicista a překladatel. V roce 1967 kvůli politické perzekuci spolu se svou rodinou emigroval do Německa, kde pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa. Po r. 1989 vydával své publikace i v ČR.

Atmosféra celého komponovaného pořadu se nesla v srdečné, téměř rodinné atmosféře. Všichni přítomní odcházeli s hlubokou vzpomínkou na charismatickou osobnost P. Kohna.


Rodina Pavla Kohna


Naplněný sál NPMK při vzpomínkovém koncertě


Pavel Soukup recituje verše Pavla Kohna


Hudební vystoupení rodiny Pavla Kohna


Rut Kohnová

Kategorie: 
Muzeum
Valdštejnská 20, Praha 1
úterý–neděle
10–17 hod.
tel.: 257 533 455
V historické budově není bezbariérový přístup.
Ceny vstupného
Otevírací doba o svátcích
© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011–2019