Komenský podruhé v Americe od 16. března 2017

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Unikátní výstava J. A. Komenský: Vzdělávání pro všechny (Education for All) se podruhé objeví v Americe, tentokrát přímo v univerzitním centru Moravian College v Pensylvánii, USA. Poprvé se výstava uskutečnila v New Yorku v roce 2015, u příležitosti mezinárodní konference v Bohemian National Hall. Výstava se věnuje odkazu zakladatele moderního vyučování a jeho principy, jak zlepšit svět a celou společnost.

Výstavu Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v anglickém jazyce otevře prezident Moravian College Dr. Bryon L. Grigsby dne 16. března 2017. Po zahájení výstavy ředitelkou Markétou Pánkovou z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze vystoupí předseda prestižní organizace Comenius Academic Club, prof. Karel Raška, který je spoluorganizátorem výstavy v Bethlehemu. Akce se zúčastní také přední čestí historici.

Město Bethlehem je pro Česko zajímavé hlavně tím, že v průčelí Moravian College stojí jedna  ze tří kopií soch od V. Makovského, významného českého sochaře. První kopie byla umístěna v Uherském Brodě, druhá v Naardenu a třetí v Bethlehemu (Pensylvánie, USA). Městu Bethlehem byla Komenského socha darována dne 20. května 1960 Univerzitou Karlovou. V říjnu 1991 byla formálně znovu odhalena prezidentem Václavem Havlem při jeho oficiální návštěvě Moravian College.

V roce 2017 tato soukromá vysoká škola oslaví dvousté sedmdesáté páté výročí svého založení (1742–2017) a u příležitosti tohoto jubilea bude instituci zapůjčena tato Komenského výstava Education for All.

Kontakt: Markéta Pánková,
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
pankova@npmk.cz; www.npmk.cz

Moravian College, USA, se sochou JAK

Tisková zpráva, Praha, Bethlehem (USA)


 

Kategorie: 
© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011–2018