Nápověda k Českému pedagogickému tezauru v systematickém (stromovém) zobrazení

Český pedagogický tezaurus (dále ČPT) je hlavní popisný a vyhledávací nástroj Pedagogické knihovny J. A. Komenského. Více o tezauru naleznete na https://www.npmk.cz/knihovna/o-knihovne/cesky-pedagogicky-tezaurus.

Prvky v systematickém zobrazení

V systematickém zobrazení ČPT se setkáme s několika typy elementů:

01 VýukaMikrotezaurus – mikrotezaury, pojmy s názvy začínajícími číslovkou, jsou základní organizační kategorie. Po kliknutí na mikrotezaurus se rozbalí jeho obsah. Samy o sobě nejsou používány k popisu knih a článků, nenaleznete tak u nich odkaz na katalog.
forma výuky odkazDeskriptor (s podřazenými termíny) – deskriptory, tedy preferované podoby termínů, odkazují na záznamy příslušných knih a článků ve fondu Pedagogické knihovny. Odkaz Vás dovede do katalogu knihovny, kde je možné výsledky dále upřesňovat (dle data vydání, jazyku, spojeného tématu atd.). Šedě vyznačené deskriptory, podobně jako mikrotezary, jsou interaktivní a po kliknutí na ně se zobrazí podřazené deskriptory (užší vymezení tématu), nedeskriptory a odkazy viz též.
převrácená třída odkazDeskriptor (bez podřazených termínů) – pro deskriptory bez šedého pozadí platí totéž co pro výše uvedené deskriptory. Jediný rozdíl je, že u nich nejsou podřazené termíny. Odkaz opět vede do katalogu knihovny.
ND organizační formy výukyNedeskriptor – nedeskriptory jsou synonyma deskriptoru nad nimi, nebo úzce související pojmy katalogizované společně s deskriptorem. Slouží k dohledání termínu (deskriptoru), pod kterým je téma ve fondech knihovny. Chcete‑li vyhledat odpovídající tituly v katalogu, užijte odkaz u deskriptoru nad nedeskriptorem.
VT paměť odkaz na místo v tezauruOdkaz Viz též – jelikož mnohé termíny z jedné oblasti (mikrotezaru) souvisejí s dalšími výrazy na jiných místech v tezauru, uvádíme na řadě míst odkazy Viz též. V uvedeném příkladu odkazujeme na související deskriptor paměť právě pomocí Viz též. Po kliknutí na odkaz u termínu se přesunete do odpovídají části tezauru.

Vyhledávání

V systematickém zobrazení ČPT můžete vyhledávat dvěma způsoby:

Vyhledávání pomocí vyhledávací funkce

Pro nalezení odpovídajících deskriptorů lze použít vyhledávací funkci v horní liště. Tato funkce prohledá celou stromovou strukturu (mikrotezaury, deskriptory a nedeskriptory), rozbalí odpovídající části struktury a žlutě vyznačí dohledané termíny. Hledá jak celá slova, tak jejich části, nezávisle na tom, zda jsou hledané znaky na začátku, nebo v rámci slova. Celkový počet nalezených termínů se zobrazuje po pravém kraji vyhledávacího pole.

Příkladem vyhledání je termín jazyk:

jazykXNalezeno: 58

V tezauru bylo nalezeno 58 výrazů. Ty jsou vyznačeny žlutě, např.:

Odlišný mateřský jazyk odkaz

Pro vyhledání knih a článků ve fondu tedy můžeme použít odkaz za deskriptorem. Případně lze využít takto vyhledané deskriptory v tzv. expertním vyhledávání, které naleznete v rámci víceřádkového vyhledávání. Doporučujeme věnovat pozornost i okolním výrazům, deskriptorům na stejné úrovni, jakou má dohledaný deskriptor, a v těsné blízkosti nad a pod ním.

Ve většině prohlížečů se do vyhledávacího pole dostanete pomocí <control> + f.

Procházení stromové struktury

Druhou strategií pro vyhledání deskriptorů k tématu je postupné procházení stromové struktury rozklikáváním jejích částí. Rozkliknout lze jakýkoliv šedě vyznačený výraz. Tento postup je vhodný zejména pro získání představy o termínech užívaných v Pedagogické knihovně k širšímu tématu.

Typickým příkladem je získání představy o deskriptorech k řízení školství přes procházení mikrotezauru 05 Řízení a organizace školství.