17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva
Role studentů v zásadních historických změnách našich dějin se neomezuje pouze na listopadové události roku 1989. Velký význam měly i studentské protesty od 28. října do 17. listopadu 1939. Ty vyvolaly prudké reakce tehdejšího okupačního nacistického režimu a přinesly i oběti na životech. Vyústily v uzavření českých vysokých škol, zatýkání, výslechy, popravy studentů nebo jejich deportace do koncentračních táborů.
Jan Opletal je nejznámější, nikoli jedinou obětí dramatických říjnových a listopadových dnů roku 1939. Jeho jméno je všeobecně známé, ale jména a osudy jiných obětí jsou dnes už zapomenuté.
Národní pedagogické muzeum uspořádalo v roce 2015 k tomuto tématu výstavu a vydalo publikaci „Nesmíme zapomenout: Jan Opletal a další oběti listopadu 1939“. Jejich prostřednictvím se můžete seznámit s podrobnostmi tehdejšího dění, s podobou a příběhy protagonistů událostí.
Jsou vhodné pro badatelské projekty ve školách a jako doplnění a prohloubení tématu na druhém stupni nebo středních školách.
Výstavu v panelové i elektronické podobě je možné si zapůjčit zde:
https://www.npmk.cz/muzeum/expozice-vystavy/vystavy-k-zapujceni/vystavy-o-skolstvi-vzdelanosti
Knihu najdete v recepci muzea, nebo si ji můžete objednat v našem obchodě:
Je k dispozici také v naší knihovně:
Případně v digitalizované verzi ji najdete pod tímto odkazem:
Nesmíme zapomenout: Jan Opletal a další oběti list | NPMK | Digitální knihovna Kramerius