Novou výstavu Bzukot školních zahrad jsme otevřeli 28. 11. 2024 za účasti zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a spolupracujících institucí. Projekt s podtitulem Ekologická výchova v proměnách času mapuje historii školních zahrad a zkoumá jejich význam v jednotlivých oblastech vzdělávání a různých historických obdobích.
Jak zaznělo v projevu ředitelky muzea Kláry Ehrlich, jsou tyto dějiny inspirací i pro současné generace, pro něž téma nabývá nové aktuálnosti. Státní tajemník Ondřej Andrys zdůraznil hloubku a důležitost ekologických témat a důležitost jejich zařazení do vzdělávacích programů škol. Poděkování za spolupráci adresoval hlavní kurátor Jan Šimek všem interním spolupracovníkům, a také Národnímu zemědělskému muzeu, Regionálnímu muzeu v Chrudimi, Muzeu literatury – Památníku národního písemnictví, Státnímu okresnímu archivu ve Vsetíně, Českém Krumlově, Jičíně, Litoměřicích, Semilech, Mladé Boleslavi a Rakovníku, jakož i Strahovské knihovně, dále pak spolkům a zájmovým institucím: Muzejnímu spolku Kosmonosy, Starý Bzenec nebo Vsetín v obrazech, a dále Včelařskému spolku pro Prahu 6 a 7.
Při přípravě této výstavy muzeum navázalo spolupráci se Střední odbornou školou Jarov, jejíž studenti dodali některé interaktivní prvky a slavnostní výzdobu. Na základě inspirace archivními školními filmy a tématem školních zahrad pak vznikla spolupráce se Střední uměleckoprůmyslovou školou sv. Anežky v Českém Krumlově. Výstava studentských školních prací byla instalována ve společenském sále muzea.
Výstava přibližuje návštěvníkům důležitost školních zahrad v dějinách našeho školství, představuje zajímavé přístupy k využití zahrady nejen pro výuku, pěstitelské práce nebo včelaření, ale i její využití jako místa regenerace tělesných a duševních sil žáků. Návštěvníci si mohou prohlédnout školní pomůcky k výuce pozemkových prací, včelařství, hedvábnictví, a také dokumentaci dobových postupů v pěstování nebo chovu včel a bource morušového. Zvláštní kapitolou je pak přehled zajímavých přístupů našich pedagogů v období od konce 18. století do poloviny století dvacátého.
Výstavu doplňují interaktivní a zážitkové prvky a bude nabízet edukační program pro školy a doprovodné akce pro veřejnost.
Bude otevřena do 2. 11. 2025.