Prof. Jaroslav Pánek, český historik, odborník na raný novověk, hovořil ve dvacátém díle podcastu S Komenským u mikrofonu, který je určen především pro učitele, o svých pedagogických začátcích v Praze či v Německu v roce 1989. Dále se rozpovídal o proměně výuky dějepisu nebo o vhodném způsobu vyučování tohoto předmětu na školách základních, středních a vysokých. Během rozhovoru jsme řešili definici národa či vlastenectví nebo otázku, kde se v této době vyskytuje český národ v rámci historické sebereflexe. Pan profesor rovněž zmiňoval principy štěstí českého národa v kontextu s vydáním Komenského publikace Štěstí národa (od srpna 2023 již v třetím dotisku).
Prof. Jaroslav Pánek hovořil v nebývalých pedagogických, historických či národních souvislostech. Tento rozhovor doporučujeme nejen učitelům, kteří si váží své pedagogické práce a studentů, ale všem, kteří se zajímají o historii národa v evropském a civilizačním kontextu či si chtějí jednoduše poslechnout jednoho z nejvýznamnějších českých historiků, jenž výjimečně souhlasil s pozváním do podcastu jako takového.
Rozhovor můžete zhlédnout na Youtube kanálu NPMK J. A. Komenského či si poslechnout například na Spotify.
V minulosti prof. J. Pánek hovořil v rámci úspěšné, sledované online přednášky o souvislostech z dob Bílé hory a Jana Amose Komenského rovněž na Youtube kanálu NPMK zde.