Praha, 27. 5. 2024 – Špičkový výzkum a humanita musí tvořit nerozlučnou dvojici, jinak vzniká pro lidstvo a lidskost velmi nebezpečná situace. Tento fakt připomíná souborná výstava Částice a Arnošt Lustig v KCP, která se veřejnosti otevírá 18. července a uvozuje globální konferenci částicové fyziky ICHEP 2024.
Hlavní město Praha hostí v letošním létě nejvýznamnější konferenci částicové fyziky ICHEP (International Conference on High Energy Physics). Kromě odborného programu však pořadatelé ve spolupráci s dalšími institucemi zdůrazňují také etický a společenský rozměr současného globálního výzkumu obecně.
Konferenci proto doprovodí souborná výstava Částice a Arnošt Lustig v Kongresovém centru Praha, která v části Já chci být člověk - zpráva Arnošta Lustiga hvězdám a nejen jim připomene návštěvníkům humanistický odkaz tohoto spisovatele a v části BeInspired představí umělecká díla studentů středních a základních škol inspirovaná částicovou fyzikou, částicovou fyziku samotnou a pro doplnění kontextu také historii Kongresového centra Praha.
„Částicová fyzika přispívá mimo jiné k pochopení toho, jak vznikl vesmír a jaký je jeho osud. Jsme velmi hrdí na to, že pořadatelství celosvětově nejvýznamnější konference v tomto oboru bylo svěřeno České republice,” říká prof. Zdeněk Doležal, ředitel konference ICHEP 2024.
Humanismus je však zároveň jedním z východisek evropské vědy a je zakotvený například už v zakládací chartě CERN. „ICHEP je skvělou příležitostí, abychom nabídli účastníkům z celého světa a široké veřejnosti poselství českého humanisty Arnošta Lustiga o přežití nepředstavitelných věcí a zachování si lidskosti. Částicová fyzika navíc svou mezinárodní spoluprací a mobilitou usnadňuje vnímání stavu světa a lidskosti na různých místech,” dodává dr. Vojtěch Pleskot, částicový fyzik z Univerzity Karlovy.
Výstavní projekt zahájí 17.7.2024 v 15:00 v Kongresovém centru Praha vernisáž za přítomnosti rektorky Univerzity Karlovy prof. Mileny Králíčkové, výkonné ředitelky UNICEF v České republice Pavly Gomby, vedoucího edukačního a PR oddělení Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského Romana Škody a předsedkyně Nadačního fondu Arnošta Lustiga Evy Lustigové. Moderovat bude Markéta Beková, šéfredaktorka magazínu EduRevue, který vydává Národní pedagogický institut. Veřejnosti je výstava přístupná 18.7.-24.7., vždy od 9:00 do 19:00.
„Myšlenkový odkaz mého otce Arnošta Lustiga je moudrý a hlavně aktuální a my s ním pracujeme i v kontextu přírodních věd. Lidi usilují o nesmírný vědecký pokrok a slaví úspěchy, ale zároveň na to jak být člověkem jsme zatím nepřišli”, vysvětluje Eva Lustigová, dcera slavného spisovatele a spoluzakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga.