Dne 23. ledna 2020 na zdi bývalé německé věznice ve Vratislavi byla slavnostně odhalena pamětní deska (trojjazyčná) na počest českých bojovníků proti nacismu za účasti řady významných hostů z České republiky a z Polské republiky.
V LETECH 1939–1945 BYLO V TÉTO VĚZNICI ZAVRAŽDĚNO NEBO UMUČENO NĚMECKÝMI NACISTY TÉMĚŘ 1000 ČESKÝCH ANTIFAŠISTŮ. Odhalení pamětní desky se ujala hlavní iniciátorka projektu PhDr. Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze, PhDr. Ivan Jestřáb, velvyslanec České republiky v Polsku, Marzena Ewa Krajewska, rada-velvyslanec z Velvyslanectví Polské republiky v České republice, Mgr. Andrzej Drogoń, Ph.D., ředitel Vratislavské pobočky Ústavu národní paměti, plukovník Andrzej Stanejka, ředitel Věznice č. 1 ve Vratislavi, Jacek Sutryk, primátor města Vratislavi, Zdeňka Valouchová, předsedkyně Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých a Ing. Milan Fryčka ze Svazu bojovníků za svobodu Brno-venkov, Marie Abrahámová a další pozůstalí.
Odhalení desky se konalo v předvečer 75. výročí zastřelení 40 Čechů uvězněných v německé věznici. V lednu 1945 se zde nacházelo 72 českých vězňů odsouzených k trestu smrti, zejména z Moravy. Dne 24. ledna 1945 bylo 32 vězňů převezeno vlakem do Drážďan a zbylých 40 zastřeleno. Jejich těla byla ukryta v požární nádrží. Po válce byly jejich ostatky převezeny na Moravu a v prosinci 1946 slavnostně uloženy na Ústředním hřbitově v Brně.
Autorem pamětní desky (s texty v češtině, polštině a angličtině) je Petr Kolářský.
Kontakt pro média: PhDr. Markéta Pánková - za hlavní organizátory, kterými jsou:
POZŮSTALÍ PO OBĚTECH
ČLENOVÉ ČESKÉHO SVAZU BOJOVNÍKŮ ZA SVOBODU
VRATISLAVSKÁ POBOČKA ÚSTAVU NÁRODNÍ PAMĚTI
POLSKO-ČESKÁ VĚDECKÁ SPOLEČNOST