Praha, 14. 5. 2019 – Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK) ve čtvrtek 16. května 2019 slavnostní vernisáží zahájilo mimořádnou výstavu Historické portréty J. A. Komenského a jeho současníků. Ve čtvrtek 16. května se v Senátu Parlamentu ČR zároveň konala mezinárodní konference Odkaz J. A. Komenského v umění a v uměleckém vzdělávání. Tyto události slavnostně zahájily Národní oslavy výročí Učitele národů: 350. výročí úmrtí (2020) a 430. výročí jeho narození (2022). Veřejnosti se výstava NPMK otevřela v pátek 17. května a trvala až do 1. prosince 2019.
Výstava představila portréty J. A. Komenského, jeho potomků, spolupracovníků a mecenášů. K vidění byl mj. portrét královny Kristiny Švédské, Karla st. ze Žerotína nebo portrét rodiny Leszczyńských. Jde o historické olejomalby, mědiryty a oceloryty.
Exkluzivním exponátem výstavy byl liturgický kalich Jednoty bratrské z roku 1564, který je součástí sbírek Oblastního muzea v Lešně. U příležitosti této výstavy byl kalich vůbec poprvé zapůjčen mimo území Polska.
Kalich byl vyroben v roce 1564 na území Čech či Moravy a sloužil neznámému bratrskému sboru. Jedná se o unikátní předmět nevyčíslitelné ceny a především historické i duchovní hodnoty ze zlaceného stříbra bohatě zdobený emaily, který nechal vyrobit pravděpodobně příslušník Jednoty bratrské z řad šlechty. Tento kalich používal sám Jan Amos Komenský.
Vystaveny byly také drobné předměty spjaté s připomínkou památky Učitele národů: pamětní medaile a odznaky, bankovky, poštovní známky nebo školní rozvrhy hodin.
K raritám výstavy patří kolek Matice vyššího vzdělání v Iowě, jehož koupí se přispívalo do fondu na podporu českých studentů v USA a na výuku českého jazyka za oceánem.
K vidění byly drobné předměty. Ty pocházejí ze soukromých sbírek věnované J. V. Figulem ze 7. generace potomků J. A. Komenského, a to rodině opatrovatelů jeho dcery Gerty Kallikové během jejího pobytu v Československu.
Výstava vznikla spoluprací NPMK, Oblastního muzea v Lešně a Polského institutu v Praze. Zápůjčkami se na výstavě podílely Poštovní muzeum, Národní muzeum a soukromé osoby.
Kontakty:
PhDr. Markéta Pánková, ředitelka NPMK
tel. 602 376 195, 257 530 661, pankova@npmk.cz