Krátkodobé výstavy
BZUKOT ŠKOLNÍCH ZAHRAD
Ekologická výchova v proměnách času
Výstava ukazuje význam a historické proměny oblasti vzdělávání, která se dnes označuje jako ekologická výchova. Již od časů Marie Terezie se žákům dostávalo poučení o zásadách správného hospodaření, které si mohli prakticky vyzkoušet ve školních zahradách a sadech. Učitelé byli významnými propagátory včelaření a na řadě škol fungovaly chovy housenek bource morušového.
Zahrada neměla být jen místem hospodářského užitku, ale v průběhu historie se stávala také místem přirozeného poznávání a názorné výuky. Zahrady vždy představovaly místo aktivního odpočinku a nenahraditelných smyslových vjemů. Využití školní zahrady jako svébytné školní pomůcky se objevilo už po roce 1869 a v posledních letech opět začíná být aktuální.
K vidění jsou jak velkoformátové reprodukce nástěnných školních obrazů, tak fotografie školních zahrad a sadů, nalezené v různých archivech. Bohatě obrazově pojatou výstavu doplňují interaktivní prvky. Návštěvníci se seznámí se dřevem ovocných stromů zrakem, hmatem i sluchem, dotknou se nejběžnějších druhů obilí, vyzkouší lehkost a krásu hedvábných tkanin, nebo na vlastní kůži zažijí, jak se cítí včelka v buňce v plástvi.
Trojrozměrné předměty demonstrují například vývoj včelího úlu a najdete zde i další pomůcky ke včelaření. Vystaveny jsou také půvabné sádrové modely hospodářských zvířat.
K výstavě bude připraven vzdělávací program pro školní i mimoškolní kolektivy a návštěvníci se mohou těšit na řadu doprovodných akcí.